Zbliża się końcowy termin złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Sporo na ten temat jest mówione w mediach, ale okazuje się, że wiele osób, w tym przedsiębiorców, nadal nie wie o obowiązku złożenia deklaracji do tej ewidencji. Jest to o tyle ważne, że termin złożenia tych deklaracji upływa z końcem czerwca br., a za brak wywiązania się z tego obowiązku grozi grzywna w wysokości do 5.000 zł. Ponadto część zobowiązanych może błędnie sądzić, że obowiązek ten dotyczy tylko osób fizycznych (prywatnych), co nie do końca jest to prawdą.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków została utworzona w celu poprawy jakości powietrza poprzez likwidację głównej przyczyny zanieczyszczeń – emisji substancji
powodujących smog. Mają być w niej gromadzone informacje o źródłach ciepła wykorzystywanych w obiektach. Dzięki szczegółowym danym o budynkach administracja samorządowa będzie wiedzieć o wiele więcej na temat sytuacji w mieszkalnictwie, a to stanowić ma narzędzie dla organów do realizacji polityki niskoemisyjnej.
Dane o źródłach ciepła do CEEB zgłaszać są zobowiązani właściciele budynków, a także ich zarządcy. Wbrew powszechnej opinii nie chodzi tylko i wyłącznie o obiekty zaspokajające potrzeby mieszkaniowe, bo przedmiotem zgłoszenia do ewidencji są także źródła ciepła zainstalowane w obiektach związanych z aktywnością gospodarczą – m.in. w budynkach/lokalach biurowych, budynkach/lokalach usługowo-handlowych, budynkach garaży, kotłowni, budynkach/lokalach przemysłowych, lokalach magazynowych, szklarniach/tunelach foliowych, a także pozostałych budynkach/lokalach niemieszkalnych gdzie indziej nie wymienionych.
Zgłoszenia do ewidencji należy dokonać:
- w terminie 14 dni w przypadku źródeł zasilania uruchomionych po raz pierwszy po dacie 1 lipca 2021 r.,
- do 30 czerwca 2022 r. w przypadku źródeł zasilania w ciepło funkcjonujących w obiekcie w dacie 1 lipca 2021 r.
W deklaracjach ujęte są następujące źródła ciepła, które należy zgłosić:
- miejska sieć ciepłownicza/ciepło systemowe/lokalna sieć ciepłownicza,
- kocioł na paliwo stałe z ręcznym podawaniem paliwa/zasypowym,
- kocioł na paliwo stałe z automatycznym podawaniem paliwa/z podajnikiem,
- piec kaflowy na paliwo stałe,
- trzon kuchenny/piecokuchnia/kuchnia węglowa,
- kocioł gazowy/bojler gazowy/podgrzewacz gazowy przepływowy, kominek gazowy,
- kocioł olejowy,
- pompa ciepła,
- ogrzewanie elektryczne/bojler elektryczny,
- kolektory słoneczne do ciepłej wody użytkowej lub z funkcją wspomagania ogrzewania.
Urządzeń, których nie ma wymienionych w deklaracjach nie zgłasza się do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Są to np. panele fotowoltaiczne czy klimatyzatory.
Do dokonania zgłoszenia stosuje się dwa rodzaje deklaracji.
Dla budynków mieszkalnych wypełnia się deklarację - formularz A. Dotyczy ona budynków jednorodzinnych – w tym w zabudowie bliźniaczej i szeregowej, budynków wielorodzinnych oraz budynków zbiorowego zamieszkania – przy czym budynek zbiorowego zamieszkania to budynek przeznaczony do okresowego pobytu ludzi, w szczególności jest to hotel, motel, pensjonat, dom wypoczynkowy, dom wycieczkowy, schronisko, schronisko młodzieżowe, internat, dom studencki, budynek koszarowy, areszt śledczy itp., a także budynek do stałego pobytu ludzi, np. dom dziecka, dom rencistów, dom zakonny.
Deklarację – formularz B wypełnia się dla następujących rodzajów budynków i lokali: budynków biurowych, piekarni, wędzarni, budynków i lokali gastronomicznych, budynków
i lokali – handlowo usługowych, budynków łączności, dworców i terminali, garaży, kotłowni, ciepłowni i elektrociepłowni, budynków i lokali przemysłowych, zbiorników, silosów a także dla budynków oraz lokali magazynowych, ogólnodostępnych obiektów kulturalnych, budynków i lokali muzeów i bibliotek, szkół i instytucji badawczych, szpitali i zakładów opieki medycznej, kultury fizycznej, szklarni, tuneli foliowych, budynków gospodarstw rolnych, budynków i lokali przeznaczonych do sprawowania kultu religijnego oraz czynności religijnych,obiektów budowlanych wpisanych do rejestru zabytków i objętych indywidualną ochroną konserwatorską oraz dla pozostałych budynków i lokale niemieszkalnych.
Deklaracje można złożyć na dwa sposoby:
- elektroniczne, poprzez stronę www.zone.gunb.gov.pl z wykorzystaniem profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego,
- tradycyjnie w wersji papierowej składając ją osobiście w urzędzie gminy/miasta zgodnie z lokalizacją budynku lub wysyłają do urzędu pocztą.
Zgłoszeniu nie podlegają źródła ciepła o nominalnej moc cieplnej powyżej 1 MW.
Wiele pomocnych informacji znajduje się na stronie CEEB https://www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow