Aktualności

SkillsPoland 2022 Murarstwo za nami

SkillsPoland 2022 Murarstwo za nami

W dniach 8 – 9 grudnia odbyła się Edycja Specjalna zawodów SkillsPoland w konkurencji Murarstwo organizowana przez Fundację Rozwoju Systemów Edukacji (FRSE) oraz Politechnikę Białostocką Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku.

Jednym z partnerów wydarzenia było Zrzeszenie CERBUD, które zapewniło realizację części wydarzeń dydaktycznych, a także we współpracy z wybranymi członkami organizacji zabezpieczyło cegły ceramiczne jako materiały budowlane do konkurencji głównej w ramach zawodów.

Warto wskazać, iż był to absolutny debiut w Polsce konkurencji Murarstwo. Z tego powodu jesteśmy jako przedstawiciele branży producentów tradycyjnej ceramiki budowlanej tym bardziej dumni z naszego udziału w wydarzeniu oraz naszego wkładu w jego kontent.

WorldSkills Poland to inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy WorldSkills i EuroSkills. EuroSkills i WorldSkills to konkursy, w których rywalizują 32 państwa z Europy i aż 85 państw w edycji globalnej, czyli WorldSkills. Towarzyszą im rozmaite prezentacje, pokazy, wystawy, konferencje i seminaria branżowe. Konkursy mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. To największe tego rodzaju zawody na świecie. Inicjatywa stwarza również niepowtarzalną możliwość do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć, a także nawiązywania kontaktów i budowaniu partnerstw edukacyjno-rynkowych. Zawody młodych profesjonalistów to także niebywała szansa dla młodych, odważnych i przebojowych ludzi do sięgania po swoje marzenia oraz swoją przyszłość, bowiem wielu finalistów oraz zwycięzców konkurencji już na etapie nauki w szkole średniej lub studiów ma możliwość zapewnić sobie doskonałą przyszłość zawodową.

Zawody w Białymstoku odbywały się w formule dwudniowych zmagań w ramach dwóch odrębnych konkurencji: Murarstwo oraz Inżynieria mechaniczna CAD. Z uwagi na nasze zaangażowanie koncentrujemy się na konkurencji Murarstwo.

Do konkurencji Murarstwo zgłosiło się ponad 50 uczestników, co należy uznać za sukces jak na I edycję. Zgodnie z regulaminem wyłonionych zostało 6 finalistów zawodów, którymi zostali:

  • Kacper Grzywacz – Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie
  • Patryk Stachowiak – Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu
  • Miłosz Adamczyk – Politechnika Śląska
  • Luiza Pankowska – Zespół Szkół im. Bohaterów Września 1939 Roku w Iławie
  • Piotr Goworowski – Augustowskie Centrum Edukacyjne
  • Bartosz Karpienia – Augustowskie Centrum Edukacyjn

Dzień I – 8 grudnia

Był dniem edukacyjnym oraz zapoznawczym. W jego ramach zaprezentowano finalistów piątkowej konkurencji, odbyło się zapoznanie finalistów ze stanowiskami finałowych zawodów.

W tym dniu odbył się wykład inż. Ryszarda Belaka pt. Tradycja i nowoczesność w produkcji ceramiki budowlanej prezentujący historię ceramiki na ziemiach polskich, sposoby produkcji wyrobów budowalnych z glin ceramicznych, a także rodzaje wyrobów, rozwiązania konstrukcyjne ścian, wątki z zakresu wiązań murarskich oraz główne zasady dotyczące murowania z cegieł ceramicznych. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem nie tylko finalistów konkurencji Murarstwo, ale także pozostałych słuchaczy, w tym nauczycieli towarzyszących młodzieży.

W ramach dnia edukacyjnego uczestnicy wydarzenia mogli się zapoznać „na żywo” z wieloma formatami oraz rodzajami tradycyjnych wyrobów budowlanych i „doświadczyć” organoleptycznie ich różnorodności i wszechstronności.

Część studentów podeszła w sposób kreatywny do potencjalnych zastosowań wyrobów ceramicznych.

Zwieńczeniem dnia edukacyjnego był zrealizowany przez członka Zrzeszenia firmę CERADBUD Sp. J. pokaz tynkowania z zastosowaniem ekologicznych glinianych tynków dekoracyjnych. Pokaz wywołał duże zainteresowanie młodzieży nie tylko w zakresie obserwacji i poznania samego produktu oraz technik aplikacji, ale także w zakresie możliwości samodzielnego spróbowania nakładania tynku na przygotowane przez producenta stanowiska.

W trakcie pierwszego dnia wydarzenia Politechnika Białostocka zaprezentowała swoją ofertę dydaktyczną, odbyły się także gry i zabawy interaktywne.

Dzień II – 9 grudnia

Ten dzień poświęcony został w całości konkurencji Murarstwo.

Rozpoczął się szkoleniem bhp dla finalistów, następnie odbyła się pierwsza część konkurencji polegająca na murowaniu na sucho według zadanego projektu.

Zadaniem w finale było wymurowanie obiektu przestrzennego wielowymiarowego z wykorzystaniem dwóch rodzajów cegieł – klasycznych cegieł pełnych maszynowo produkowanych oraz cegieł pełnych ręcznie wytworzonych, które zostały wkomponowane architektonicznie w projekt pracy finałowej. Finaliści pracowali w oparciu o dokumentację projektu oraz w ramach wyznaczonego do wykonania zadania czasu.

 

Od godz. 10.00 rozpoczęła się konkurencja właściwa tj. murowanie przygotowanego na zawody projektu z zastosowaniem zaprawy murarskiej oraz zestawu narzędzi.

Prace były na bieżąco nadzorowane przez zespół ekspertów oraz finalnie ocenione na podstawie przyjętych przed zawodami kryteriów oceny.

Zespół ekspertów w konkurencji Murarstwo tworzyli:

·       mgr inż. arch. Tomasz Rogala – Wydział Architektury Politechniki Białostockiej - główny ekspert,

·       dr inż. Katarzyna Kalinowska – Wichorwska – Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej,

·   mgr inż. Włodzimierz Zawrzykraj – Wiceprezes Zarządu Zrzeszenia CERBUD, współwłaściciel zakładu CERADBUD Sp. J.

Wszyscy finaliści ukończyli swoje prace przed zakończeniem regulaminowego czasu.

I miejsce zajął Miłosz Adamczyk i to on będzie reprezentował Polskę w zawodach finałowych EuroSkills 2023 we wrześniu przyszłego roku w konkurencji Murarstwo

II miejsce zajął Piotr Goworowski

III miejsce zajął Patyk Stachowiak

O zwycięstwie zadecydowały niuanse techniczne, bowiem poziom reprezentowany przez pierwszych trzech zawodników był wyrównany.  

Laureatowi zmagań, jak i wszystkim finalistom I edycji konkurencji Murarstwo serdecznie gratulujemy.

Wręczenie nagród dla zwycięzców oraz dla finalistów w obu rozgrywanych w Białymstoku konkurencjach odbyło się na uroczystej gali w auli Biblioteki Głównej Politechniki Białostockiej. W gali uczestniczyli m.in. przedstawiciele Marszałka Województwa Podlaskiego, Zarządu Fundacji FRSE, a także Władz Politechniki Białostockiej.

Zwycięzcy oraz finaliści poza medalami i dyplomami otrzymali także szereg nagród rzeczowych.

Dla porządku dodać należy, iż w konkurencji Inżynieria mechaniczna CAD o zwycięstwo oraz prawo reprezentowania Polski w europejskim finale w Gdańsku we wrześniu 2023 r. walczyło 10 zawodników. Byli to

  • Karol Sapiołko – Politechnika Białostocka
  • Łukasz Tymiński – Politechnika Białostocka
  • Patryk Sienkiewicz – Politechnika Białostocka
  • Paweł Pyłkowski – Politechnika Białostocka
  • Rafał Dąbrowski – Politechnika Białostocka
  • Daniel Szpaczyński – Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Dominik Wieczorek – Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Justyna Czachor – Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Krzysztof Szczepaniak – Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Michał Winiarczyk – Politechnika Świętokrzyska w Kielcach

I miejsce zajął Patryk Sienkiewicz

II Miejsce zajął Dominik Wieczorek

III Miejsce zajął Karol Sapiołko

Głównym ekspertem w tej konkurencji był dr hab. inż. Łukasz Derpeński, pracownik naukowy na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Debiut i to udany konkurencji Murarstwo już za nami. Przed nami europejskie finały EuroSkills 2023, które odbędą się w Gdańsku w dniach 5 – 9 września 2023 r. Przedsięwzięcie to będzie ogromnym wydarzeniem określanym przez władze Gdańska jako największa impreza od czasu Euro 2012.

EuroSkills 2023 w liczbach prezentuje się następująco:

  • 43 konkurencje, w tym Murarstwo z Miłoszem Adamczykiem reprezentującym Polskę,
  • 600 najlepszych zawodników z 31 państw,
  • 600 ekspertów oceniających rywalizację,
  • zmagania na 60.000 m2 powierzchni na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AmberExpo oraz 16 pawilonów namiotowych wokół hali,  otwarcie i zamknięcie finałów na stadionie Arena Gdańsk.

Zrzeszenie planuje kontynuację współpracy z Politechniką Białostocką jako organizatorem konkurencji Murarstwo w ramach przygotowania przyszłorocznego europejskiego finału w Gdańsku.  

Składamy serdeczne podziękowania naszym członkom, którzy wsparli nas materiałami budowalnymi na potrzeby konkurencji Murarstwo. Były to następujące firmy:

Dziękujemy także konsultantowi Zrzeszenia p. inż. Ryszardowi Belakowi za przygotowanie oraz zrealizowanie wykładu tematycznego dotyczącego ceramiki budowlanej oraz Wiceprezesowi Zarządu p. mgr inż. Włodzimierzowi Zawrzykrajowi za udział w przedsięwzięciu w roli eksperta oraz za przygotowanie i prezentację tynków glinianych.

Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć z wydarzenia. Zdjęcia są dostępne pod bezpośrednim linkiem tutaj

Autorem zdjęć jest Zbigniew Pawłowski pawlowskifotografia.pl oraz w części Ewa Szatyłowicz/WBINŚ PB

Zdjęcia z wydarzenia są także dostępne na stronach organizatora: Politechnika 1, Politechnika 2 i partnerów: tutaj

 

Zachęcamy także do zapoznania się z materiałami filmowymi przygotowanymi przez organizatora wydarzenia: Film 1, CERBUD, Murowanie na suchoGala finałowa

 

Materiał filmowy z wydarzenia zrealizowany przez Zrzeszenie zostanie opublikowany na naszym kanale YT wkrótce.