Aktualności

Wsparcie poszkodowanych w powodzi na terenie Gmin Lądek Zdrój i Stronie Śląskie

Wsparcie poszkodowanych w powodzi na terenie Gmin Lądek Zdrój i Stronie Śląskie

14 grudnia minęły trzy miesiące od dramatycznego dnia, w którym wiele miejscowości na południu Polski zaczęła zalewać woda.

Tragiczna powódź w sposób niebywały doświadczyła m.in. Lądek Zdrój oraz Stronie Śląskie. Obie te miejscowości, a wraz z nimi pokaźne obszary tych gmin w ciągu kolejnych kilku dni zostały straszliwie zniszczone przez wody rzek Białej Lądeckiej oraz Morawki.

Pomimo upływu trzech miesięcy zniszczenia wciąż nie zostały w dużym stopniu opanowane, a jesienna pora zaistnienia powodzi spotęgowała trudności dla poszkodowanych nią osób i instytucji. Wiele wskazuje na to, że dopiero w przyszłym roku wiele osób odzyska swoje miejsca do życia.  

Środowisko producentów ceramicznych materiałów budowlanych nie pozostało obojętne na tragedię powodzian. Niezależnie od indywidualnych aktów wsparcia dwunastu producentów zrzeszonych oraz niezrzeszonych w naszej organizacji zadeklarowało jeszcze we wrześniu przekazanie produkowanych wyrobów jako darowiznę na rzecz poszkodowanych na terenie wymienionych wyżej gmin.

Zainicjowaliśmy tę akcję z uwagi na skalę zniszczeń, poczucie potrzeby wsparcia powodzian, ale także z uwagi na doświadczenia Zrzeszenia w zakresie pomocy rzeczowej z 2010 r. z okresu poprzedniej wielkiej powodzi.  

Łącznie wspólnym działaniem zebraliśmy na rzecz poszkodowanych 74,5 tys. pustaków ceramicznych oraz cegieł budowlanych o łącznej wartości netto ponad 155 tys. PLN. Sumarycznie przekazanych zostanie na rzecz potrzebujących wsparcia 513 ton materiałów budowlanych wymagających realizacji 22 transportów.

Mimo pilnych potrzeb konieczne było przeprowadzenie wielu formalności, zanim mogliśmy uruchomić proces przekazywania materiałów. Dlatego też dopiero w tych dniach realizowana jest operacja transportu zebranych materiałów. Operacja ta zakończyć się ma do 30 grudnia.

W tym miejscu chcielibyśmy gorąco podziękować wszystkim darczyńcom, którzy wykonali najważniejszy gest w ramach tej akcji – podjęli decyzję o przekazaniu materiałów budowlanych na rzecz poszkodowanych powodzian. Są to następujące zakłady:

  1. Cerpol Sp. z o.o. z siedzibą w Kozłowicach – zakład, który przekazał największą ilość materiałów,
  2. Cegielnia Stopka Sp. z o.o. z siedzibą w Okolu,
  3. Polska Ceramika Cienia z siedzibą w Cieni Pierwszej,
  4. Cegielnia Hoffmanowska Osiniak i Wspólnicy Sp. j. z siedzibą w Spławach Pierwszych,
  5. Cegielnia Michałów Zdzisław Gliszczyński z siedzibą w Michałowie,
  6. CERADBUD L. Zawrzykraj, W. Zawrzykraj Sp. j. z siedzibą w Radoszycach,
  7. Cegielnia Łabuda Wojciech Łabuda z siedzibą w Trześni,
  8. ZPHU CER-BUD z siedzibą w Kolonii Łobudzice,
  9. ZCB Owczary RER Stępień Sp. j. z siedzibą w Owczarach,
  10. Cegielnia Siedleszczany Łabuda Kazimierz i Łabuda Maria s.c. z siedzibą we Wrzawach,
  11. Cegielnia Dąbrówka Zbigniew Zawadzki z siedzibą w Dąbrówce,
  12. CEKOBUD s.c. Piętal Wacław, Piętal Wojciech z siedzibą w Słodkowie Pierwszym.

Dzięki decyzjom wskazanych zakładów podjętym przez ich zarządy, wspólników oraz właścicieli wiemy, że producenci ceramicznych materiałów budowlanych są empatyczni i otwarci na potrzeby drugiego człowieka w obliczu tragedii niezależnie od sytuacji w branży i trudności samego środowiska ceramicznego. Ponadto dzięki Waszej postawie drodzy producenci przynajmniej drobna część infrastruktury na terenie Gmin Lądek Zdrój i Stronie Śląskie zostanie odbudowana z zastosowaniem materiałów, które historycznie występowały tam w budownictwie od wieków. Zachowanie substancji ceramicznej w budownictwie na tych terenach z naszego punktu widzenia jest drugą po udzielonej pomocy wartością dodaną podjętej przez środowisko decyzji.

Niezależnie od producentów – darczyńców – pragniemy podziękować również urzędowi pełnomocnika rządu ds. odbudowy obszarów dotkniętych powodzią Pana Marcina Kierwińskiego oraz Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji za wsparcie prośby Zrzeszenia w zakresie zapewnienia organizacji transportu materiałów budowlanych przekazanych przez darczyńców na rzecz Gmin Lądek Zdrój oraz Stronie Śląskie. Przyznać należy, iż reakcja urzędu Pana Ministra oraz decyzja w tej sprawie zapadły błyskawicznie, za co składamy szczere podziękowania.

Podziękować pragniemy także Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, na którą od strony technicznej scedowana została operacja realizacji transportu zebranych materiałów. Współpraca z RARS od momentu nawiązania kontaktu układa się bardzo dobrze i bez żadnych zarzutów. W szczególności zaś pragniemy wyrazić podziękowania Pani Justynie Szuchnik – Szwajkowskiej, której przypadła rola koordynatora operacji oraz spedycji w ramach tej współpracy, i która wykazała się bardzo dużym zaangażowaniem, aby wszystkie transporty zostały zrealizowane w założonym terminie, mimo licznych trudności.

Wyrażamy nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli zaprezentować pierwszy z domów wybudowanych przy pomocy materiałów przekazanych przez środowisko producentów ceramicznych materiałów budowlanych. Niezależnie od tego przekonania jesteśmy zadowoleni, że nasza inicjatywa przyniesie realną pomoc i wsparcie. To jest najważniejsze pośród wszystkich powyżej zaprezentowanych informacji.