W Kraśniku (woj. lubleskie) 29.10. dokonano uroczystego otwarcia i udostępnienia dla mieszkańców miasta oraz dla turystów średniowiecznego, datowanego przez historyków na koniec XV wieku pieca do wypalania ręcznie formowanych cegieł.
Piec ten należał do właściciela dworu i stanowił zaplecze gospodarcze miejscowości. Pozwalał na wypalanie cegły palcówki, a także innych wyrobów ceramicznych. Resztki pieca zostały odkryte w 2007 r. podczas prowadzenia prac budowlanych przy budowie infrastruktury nad Zalewem Kraśnickim. Jednak dopiero w tym roku kraśnicki magistrat, przy wykorzystaniu funduszy unijnych przeprowadził prace rekonstrukcyjne.
Zrekonstruowany piec nad Zalewem Kraśnickim stanowi jeden z najstarszych tego typu zabytków na Lubelszczyźnie i jedyny w pełni zrekonstruowany. Niewątpliwą zaletą udostępnionej mieszkańcom oraz turystom atrakcji jest jej dostępność przez całą dobę oraz zapewnienie atrakcyjnej iluminacji w porze nocnej.
Swój udział w pracach renowacyjnych miał jeden z członków Zrzeszenia - Cegielnia Hoffmanowska Osiniak i Wspólnicy Spółka Jawna, która wykonała na potrzeby tej inwestycji wzorowane na oryginalnych cegły palcówki niezbędne do przeprowadzenia prac.
Serdecznie gratulujemy Cegielni Hoffmanowskiej.
Jednocześnie zapraszamy wszystkich do wizyty w Kraśniku oraz osobistego sprawdzenia, jak w średniowieczu wypalano cegły.
Poniżej kilka zdjęć prezentujących udostępniony piec. Zdjęcia autorstwa Dagi Okulus.