Z początkiem XXI w. dobiegła końca kilkusetletnia i niezwykle ciekawa historia lubelskich cegielni. Historia, którą warto poznać i zachować w pamięci.
Z początkiem XXI w. dobiegła końca kilkusetletnia i niezwykle ciekawa historia lubelskich cegielni. Historia, którą warto poznać i zachować w pamięci.
Surowce ilaste stanowią zasadniczą bazę surowcową wielu tradycyjnych działów przemysłu ceramicznego.
Ze względu na przeważający udział określonego minerału ilastego wyróżnia się głównie:
- surowce zasobne w illit (są to najczęściej barwnie wypalające się iły przemysłu ceramiki budowlanej),
- surowce zasobne w kaolinit (kaoliny, iły i łupki ogniotrwałe, iły jasno wypalające się), które są wykorzystywane zwłaszcza w przemyśle ceramiki szlachetnej, technicznej i materiałów ogniotrwałych,
- surowce zasobne w smektyty - reprezentowane zwłaszcza przez bentonity* - które w przemyśle ceramicznym stosowane są m.in. do podwyższenia plastyczności kaolinów i niektórych mas ceramicznych.
Artykuł o budowaniu z glin naturalnych przygotowany na konferencję z okazji 20-lecia powstania Krajowego Zrzeszenia Producentów Materiałów Budowlanych CERBUD.
Firma CERADBUD w Radoszycach, będąca posiadaczem marki POLSKA GLINA, jest m.in. właścicielem zagospodarowanego złoża surowca ilastego Szkucin zlokalizowanego w północnym obrzeżeniu Gór Świętokrzyskich. Kopalina z tego złoża spełnia też kryteria przydatności do produkcji tynków ilastych (tynków glinianych). Złoże Szkucin jest wieku triasowego, a zalegająca w nim kopalina stanowi wartościowy surowiec ilasty barwy czerwonej wykorzystywany głównie – jak dotąd – w przemyśle ceramiki budowlanej. W zależności od temperatury wypalania jest on stosowany do produkcji zarówno wyrobów porowatych (cegły, pustaki, dachówki), jak też spieczonych (wyroby klinkierowe).